Freitag, 13. Februar 2009

Wątroba: twoja oczyszczalnia

Iwona Galińska

U dorosłego człowika waży aż półtora kilogrma. Jest jednym z najcudowniejszych najbardziej złożonych narządów w twoim ciele.

Zachodzi w niej około 5 tys. przeróżnych reakcji chemicznych. Wypełniona jest tysiącami komórek zwanych hepatocytami. To właśnie one pełnią dwie najważniejsze funkcje. Metaboliczną, przetważają bowiem substancje odżywcze wchłoniŁte wcześniej w przewodzie pokarmowym w produkty lepiej przyswajalne. Tłuszcze, białka, węglowodany, składnik mineralne, witaminy docierają do wątroby jako „półprodukty” i tam zmieniają się w wartościowy pokarm dla komórek i tkanek. Wydalniczą, bo oczyszczają organizm z toksyn. Wątroba wydziela żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczy. Najważniejszą zaś rolą tego narządu jest przetwarzanie glukozy w glikogen – podstawowe paliwo dla wsystkich naszych tkanek. Ponadto, wątroba to magazyn witaminy A, D i B12 oraz żelaza. Reguluje również pracę naszach hormonów.

Nieprzyjaciele twojej przyjaciółki

Od sprawne pracy wątroby zależy stan wszystkich naszych kluczowych organów i systemów: serca, układu krwionośnego i limfatycznego, przewodu pokarmowego, nerek, mózgu.
Niestety, od chwili narodzin zaczynają zalegać w niej groźne „odpady”. Z czasem prowadzi to do zaburzeń w jej funkcjach filtracyjnych i wydalniczych. Przyczyna tkwi m.in. w złym odżywianiu. Jemy zbyt dużo oczyszczonych produktów skrobiowych (biała mąka), cukru rafinowanego, tłuszczów nasconych, mięsa, produktów wyskoprzetworzonych. Wyjątkowo groźna dla wątroby jest żywność skażona chemicznie: metlami ciężkimi, pestycydami, wirusami, bakteriami chorobotwórczymi, azotonami i azotynami, pozostałościami po sztucznach paszach i lekach weterynaryjnych, mykotoksynami. Te ostatnie są odpowiedzialne za tzw. Marskość wątroby (i wiele innych poważnych chorób!), można je spotkać w pożywieniu (zbożach, wieprzowinie) i materiałach (farbach, PVC) zakażonych pleśniakami.

ABC profilaktyki
W szczególnie bezlitosny sposb niszczy wątrobę alkohol – zwłaszcza pity systematcznie i w nadmiarze. Wątrobę trwale mogą uszkodzić także zbyt długio przyjmowane antybiotyki, leki przciwgruźlicze, onkologiczne oraz hormonalne.
Poważnym schorzeniem jest stłuszczenie wątroby. Sprzyjają mu: nadwaga, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, również wirusowe zapalenie typu C i uszkodzenia polekowe. Potocznie mówi się, że wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. To prawda, ale gdy się powiększa, zaczyna uciskać otaczającą ją unerwioną błonę, tzw. torebkę wątrobową, i wtedy odczuwamy promieniujący ból w prawym podżebrzu.

Aby twoja wątroba nie szwankowała, powinnaś przede wszystkim wystrzegać się alkoholu, tłuszcze zwierzęce zastąpić tłuszczami roślinnymi, polubić dietę śródziemnomorską, unikać żywności zawierającej barwniki, ulepszacze i konserwanty. Warto też nie dopuszczać do nadwagi oraz zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B.


Źródło:
Superlinia, Nr. 1 (181), styczeń 2009
www.superlinia.pl

Keine Kommentare: